Wybór akumulatora do motocykla. Na co zwrócić uwagę?

Przychodzi niekiedy moment, w którym akumulator do motocykla się wyczerpuje. Trzeba wówczas z konieczności wymienić tę część pojazdu. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ przy wyborze akumulatora należy zwracać uwagę na bardzo wiele różnych czynników.

Ze względu na to, iż motocykle mają odmienną budowę, na rynku dostępnych jest wiele odmian akumulatorów, które dostosowane są do konkretnych typów pojazdów.

Odmiany akumulatorów

Akumulatory różnią się przede wszystkim ze względu na to, jaki rodzaj baterii jest w nich wykorzystany. Starsze motocykle zasilane bywają akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Ich specyfika polega na tym, iż kierowca sam musi uzupełniać brakujące w nich elektrolity. W związku z tym ich używanie wiąże się z potrzebą stałej kontroli zawartości akumulatora.

W nowszych motocyklach stosowane są już inne rodzaje akumulatorów. Jednym z nich jest akumulator żelowy. Na czym polega jego specyfika? Na tym, iż do elektrolitu dodawany jest zagęszczający żel krzemionkowy. Stąd też bierze się nazwa tego rodzaju sprzętu. Akumulator żelowy ma bardzo dobre parametry i polecany jest przede wszystkim dla maszyn, które wykazują duże zapotrzebowanie na energię między innymi z racji dodatkowych funkcji motocykla.

Kolejnym rodzajem akumulatorów do motocykli są akumulatory AGM. Ich nazwa jest skrótem od angielskiego Absorbed Glass Mat. Wyrażenie to oznacza technologię, zgodnie z którą wykonane są akumulatory. Polega ona na zastosowaniu do budowy akumulatora włókna szklanego. Charakterystyczną cechą akumulatorów AGM jest to, iż są one dostępne w różnych wariantach. Albo mogą być one bezobsługowe, albo mogą wymagać zalania elektrolitem w celu rozpoczęcia swojego działania. Ten pierwszy wariant lepiej nadaje się do motocykli, które są intensywnie eksploatowane, na przykład do motocykli sportowych, a drugi typ akumulatora sprzyja kierowcom nastawionym na spokojniejszą jazdę.

Wybierając akumulator, nie można również zapominać o tym, by jego wielkość była odpowiednio dostosowana do motocykla.