Rodzaje akumulatorów samochodowych

Żadnego auta nie można uruchomić, gdy nie posiada ono akumulatora. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baterii przystosowanych do każdego pojazdów, a także spełniających kryteria finansowe kupujących. Najpopularniejszymi akumulatorami są: kwasowo-ołowiowe, żelowe, AGM, EFB/AFB/ECM.

Kwasowo-ołowiowe

To najtańsze akumulatory samochodowe. Ze względu na swoją niską cenę w dalszym ciągu cieszą się popularnością. Są także najstarszym typem baterii. Pojedyncze ogniwo zbudowane jest z płyt akumulatorowych, na które składają się anody wykonane z ołowiu, katody wykonane z ditlenku ołowiu oraz elektrolitu. Znajdują zastosowanie głównie w samochodach osobowych i motocyklach. Naładowanie rozładowanej baterii pozwala na kompletne przywrócenie jej pierwotnych parametrów. Korzystając z niej, należy kontrolować poziom elektrolitu i uzupełniać go.

Żelowe i AGM

Są to akumulatory zbliżone pod względem odporności, żywotności, użytkowania i ładowania. Znajduje się w nich elektrolit z domieszką środka żelującego. Takie akumulatory stosuje się w pojazdach wyposażonych w system start-stop oraz autach terenowych. W akumulatorach AGM używa się płynnego elektrolitu, który jest absorbowany w zbiorniku wykonanym z maty szklanej. Wykorzystuje się je w pojazdach wymagających szybkiego poboru prądu związanego z rozruchem, jak pojazdy uprzywilejowane lub autokary. Nie wymagają konserwacji, są odporne na wstrząsy i mogą pracować w różnych pozycjach. Jednak wymagają one szczególnych warunków ładowania.

EFB/AFB/ECM

Te rodzaje akumulatorów to baterie kwasowo-ołowiowe o wydłużonej wytrzymałości, na co wskazuje ich budowa. Składają się one z:

– większego pojemnika na elektrolit,

– płyty wykonanej ze stopu ołowiu, cyny i wapnia,

– dwustronnych separatorów z poliestru i polietylenu.

Doskonale spełniają swoje zadania w samochodach z systemem start-stop i w pojazdach z instalacją elektryczną. Ich najważniejszą cechą jest możliwość wykonania większej liczby rozruchów niż w przypadku starszych modeli baterii. Natomiast są one bardzo wrażliwe na rozładowania, co może drastycznie obniżyć ich sprawność.