Napięcie i pojemność akumulatora – na co ma wpływ?

Kondycja akumulatora ma zasadniczy wpływ na sprawność naszego auta bądź motocykla. Bez odpowiednio dużej rezerwy energii elektrycznej nie będzie bowiem możliwości uruchomienia silnika spalinowego. We wszystkich pojazdach dokonywane jest to za pomocą elektrycznego rozrusznika. Akumulator zapewnia nam też możliwość używania odbiorników prądu, takich jak światła czy radio, bez konieczności uruchamiania głównej jednostki napędowej.

Główne parametry akumulatora

Podstawową rolę gra napięcie baterii. W znakomitej większości współczesnych pojazdów wynosi ono 12 V, natomiast w ciężarówkach i autobusach 24 V. Starsze auta osobowe i motocykle miewały jeszcze instalację na 6 V, która wymagała specjalnego akumulatora. Dobierając baterię do konkretnego pojazdu, trzeba koniecznie wziąć ten parametr pod uwagę. O ile trudno pomylić się w przypadku dużych samochodów, ponieważ dla uzyskania napięcia 24 V wykorzystuje się tam dwa standardowe akumulatory 12 V połączone szeregowo, o tyle trzeba bardzo uważać gdy mamy instalację 6 V. Na szczęście nadal bez problemu można dostać baterię Bpower na tę wartość napięcia.

Dobór do konkretnego pojazdu

Kolejny parametr, na który musimy zwrócić uwagę, to pojemność akumulatora. Wyrażona jest ona w amperogodzinach (Ah), co daje nam wyobrażenie o ilości energii, którą dana bateria jest w stanie zmagazynować. Na przykład 50 Ah prądu pozwoli na pracę odbiornika pobierającego 50 amperów (A) przez godzinę czasu. Można też pobierać 1 A przez 50 godzin, zanim dojdzie do całkowitego rozładowania. Pojemność jest ściśle powiązana z prądem rozruchowym, a ten musi być dobrany do zapotrzebowań konkretnego auta. W przypadku dużych silników diesla, pojemności mogą wynosić nawet ponad 100 Ah, a prąd rozruchowy sięgać 800-900 amperów. Małe auta z niewielkimi silnikami benzynowymi potrzebują zazwyczaj akumulatorów 30-40 Ah o prądzie rozruchowym w okolicach 350-450 A.

Gdy będziemy kupować akumulator do naszego pojazdu, musimy najpierw sprawdzić napięcie pracy instalacji. W znakomitej większości przypadków będzie ono wynosić 12 woltów (V). Następnie sprawdzamy jakie jest zapotrzebowanie na pojemność i prąd rozruchowy. Bez problemu znajdziemy akumulatory Bpower o pojemności kilkudziesięciu amperogodzin do aut benzynowych, jak i takie które mogą pomieścić ich kilkaset. Nadadzą się one do dużych pojazdów bądź ciągników rolniczych.