Jakie standardy powinny spełniać akumulatory do maszyn rolniczych?

Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów maszyny. Bez jego prawidłowej pracy niemożliwy byłby rozruch, dlatego ta ważne jest, by wybierać dobrej jakości urządzenie. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze akumulatora.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różnych producentów. Najbardziej istotne dla ciebie powinno być dopasowanie akumulatora do danej maszyny, jej zapotrzebowania na energię oraz warunków, w jakich będzie pracować. Należy też brać pod uwagę wielkość akumulatora oraz rozmieszczenie biegunów.

Najważniejsze parametry akumulatora, na jakie trzeba zwracać uwagę przy zakupie, to typ, pojemność i prąd rozruchowy. Typy akumulatorów szczególnie polecane to akumulatory z ciekłym elektrolitem (tzw. kwasiaki) oraz akumulatory AGM. Pojemność akumulatora powinna być podobna do tej (maksymalnie do 10% różnicy), którą zaleca producent urządzenia. Jest to szczególnie istotne dla urządzeń, które są używane rzadko. Prąd rozruchowy natomiast może być większy od wartości z poprzedniego akumulatora. Im większy prąd, tym łatwiej maszyna się uruchomi.

Inne ważne cechy akumulatora, na które powinieneś zwracać uwagę, to:

  • mocna struktura wewnętrzna wykonana z materiałów wysokiej jakości;
  • wzmocniona konstrukcja płyt akumulatorowych;
  • wysoki współczynnik ochrony przed wstrząsami;
  • uchwyty transportowe ułatwiające transport.

Jakie normy powinni stosować producenci akumulatorów?

Współczesne możliwości techniczne pozwalają na produkcję akumulatorów o dużej wydajności przy zastosowaniu technologii przyjaznej środowisku. Wiele firm stosuje dzisiaj normy i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo i wysoką jakość produktów, na przykład normę dotyczącą systemu zarządzania jakością EN ISO 9001:2015 oraz certyfikaty PCBC, Exide Technologies S.A. Standardem staje się udzielanie 2, a nawet 3-letniej gwarancji na akumulator. Rolnicy wybierają zwykle urządzenia produkowane przez znane koncerny ze względu na sprawdzoną jakość produktu.