motocykl

Jak przechowywać nieużywany akumulator?

Nowy lub używany akumulator, z którego nie korzystamy, musi być przechowywany w odpowiedni sposób. Dzięki temu nie dojdzie do skrócenia okresu żywotności baterii, a także awarii, które uniemożliwią dalsze korzystanie z akumulatora. Przestrzegając zasad przechowywania nieużywanego akumulatora, możemy uniknąć zbędnych wydatków, a także problemów związanych m.in. z jego wylaniem. Podpowiadamy, jak przechowywać nieużywany akumulator, aby można było bezpiecznie z niego korzystać.

Podstawowe zasady przechowywania nieużywanego akumulatora

Akumulator samochodowy, jak każda inna bateria, może być przez pewien czas przechowywany w warunkach, które nie będą negatywnie wpływały na jego sprawność. Bardzo ważne jest to, aby akumulator przed wyłączeniem z eksploatacji został naładowany oraz był systematycznie kontrolowany pod kątem poziomu naładowania, a także doładowywany. Dzięki temu unikniemy jego znacznego lub całkowitego rozładowania, co może skutkować uszkodzeniem baterii.

Gdzie przechowywać nieużywany akumulator?

Naładowany akumulator powinien być przechowywany w miejscu, w którym panują odpowiednie warunki temperaturowe oraz właściwa wilgotność. Nie należy przechowywać akumulatora na zewnątrz pomieszczeń ze względu na zmienną temperaturę oraz oddziaływanie innych czynników atmosferycznych m.in. deszczu i wiatru. Najlepszym miejscem do przechowywania akumulatora jest ogrzewany garaż lub piwnica. W miejscu przechowywania akumulatora temperatura nie powinna wzrastać powyżej 25 stopni Celsjusza i spadać poniżej 10-15 stopni Celsjusza. Nie należy przechowywać nieużywanego akumulatora przy źródłach ciepła oraz w pomieszczeniach, w których temperatura ulega nagłym wahaniom np. w garażu typu blaszak, który latem znacznie się nagrzewa, a zimą panująca w nim temperatura jedynie nieznacznie odbiega od temperatury na zewnątrz. W pomieszczeniu, w którym ma być przechowywany akumulator, nie może także panować duża wilgotność. Co więcej, akumulator nie może być narażony na bezpośrednie oddziaływanie słońca, dlatego nie należy umieszczać go przy oknie.

Właściwe przechowywanie akumulatora pozwala uniknąć usterek i straty żywotności ogniwa. Nieużywany akumulator musi być systematycznie kontrolowany pod kątem poziomu naładowania oraz doładowywany co 60-90 dni. Warto także zadbać o stan złącz, oczyszczając je z rdzy.