wymiana akumulatora

Jak odczytywać parametry na etykietach akumulatorów?

Z pewnością wiesz, jak ważne jest czytanie oznaczeń na urządzeniach elektrycznych. Czasem jednak trudno połapać się w tajemniczych ciągach cyfr i liter. Jeśli chcesz kupić akumulator, a nie znasz się na jego cechach, ten wpis jest dla ciebie. Przedstawimy główne parametry akumulatorów i sposób ich opisywania na urządzeniach.

Pierwsze nadrukowane lub wypalone znaki to skrót zakładu, który wyprodukował akumulator oraz data jego produkcji. Miesiąc i rok produkcji jest kodowany w formie ciągu cyfr. Niestety, u różnych producentów system kodowania może być inny. Brak jest na razie standaryzacji w tym zakresie.

Jakie są najważniejsze parametry akumulatora? 

Dość łatwo jest odczytać pojemność akumulatora, napięcie znamionowe i napięcie rozruchowe (prąd rozruchowy). To bardzo ważne parametry, dzięki którym możesz wybrać właściwy sprzęt. Pojemność akumulatora jest podawana w amperogodzinach. Należy ją dobierać do wielkości i rodzaju silnika maszyny. Zawsze warto sprawdzać wytyczne producenta urządzenia. Pojemność akumulatora powinna być równa lub minimalnie większa niż zalecenia producenta. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża wartość może spowodować skrócenie żywotności urządzenia. Napięcie znamionowe (podawane w woltach) musi być również dobrane do instalacji elektrycznej urządzenia, do którego chcesz go podłączyć. W samochodach najczęściej spotyka się napięcie 12 V.  

Jak dobrać odpowiedni prąd rozruchowy? 

Prąd rozruchowy podawany jest w amperach według normy EN, rzadziej SAE lub DIN. Oznacza on jednorazowy wydatek prądu, jaki może wygenerować akumulator. Jest ono istotne w czasie uruchamiania silnika. Ten parametr również trzeba dopasować do konkretnego urządzenia i jego silnika. Zazwyczaj diesle potrzebują większego prądu niż auta na benzynę. Bez potrzeby nie należy jednak wybierać akumulatora z dużym prądem rozruchowym, ponieważ jest on mniej trwały i mniej odporny na skutki głębokiego rozładowania. Z kolei zbyt niskie napięcie rozruchowe będzie utrudniać uruchomienie silnika.