akumulator

Jak dobrać akumulator do systemu start-stop?

Spośród wielu unowocześnień dostępnych dla współczesnych samochodów, bardzo dużą popularnością cieszy się tak zwany system start-stop. Niektórzy twierdzą nawet, że w niedalekiej przyszłości każde auto będzie automatycznie zapalać i gasić silnik po naciśnięciu odpowiedniego pedału. Niemniej, aby móc korzystać z takiego udogodnienia, pojazd potrzebuje specjalnego akumulatora.

Jaki akumulator do samochodu z systemem start-stop?

Sam system start-stop jest sporym obciążeniem dla każdego akumulatora samochodowego, a jeśli dodać do tego inne mechanizmy montowane w nowoczesnych autach, to pobór mocy jest niewyobrażalnie wysoki. Sprawia to, że akumulatory do takich pojazdów muszą mieć ogromną pojemność oraz odznaczać się najwyższą jakością wykonania. Co więcej, przy aktywnym systemie start-stop akumulator jest bardzo często włączany i wyłączany, co w przypadku zwykłych modeli może być szkodliwe. Dlatego też każdy akumulator start-stop musi być nie tylko pojemny, ale również bardzo wytrzymały. Najlepiej aby był wykonany w technologii AGM lub EFB.

Czy model samochodu ma znaczenie przy wyborze akumulatora start-stop?

W tak dużych miastach, jak Warszawa, Gdańsk, czy Poznań akumulator start-stop można zakupić bez większych problemów z dostępnością. Nie znaczy to jednak, że wybór akumulatora do danego samochodu będzie łatwy, ponieważ każde auto z systemem automatycznej kontroli pracy silnika potrzebuje akumulatora o innych parametrach do poprawnego funkcjonowania. Tylko jak poznać te parametry? Najłatwiejszym sposobem jest tutaj przeczytanie informacji od producenta pojazdu lub po prostu oparcie wyboru na fabrycznie zamontowanym akumulatorze. Jeśli jednak nie ma się takiej możliwości, zaleca się:

  • skorzystanie ze specjalnej wyszukiwarki akumulatorów start-stop,
  • skorzystanie z porady pracowników sklepu z akumulatorami,
  • kontakt z producentem auta i zdobycie od niego niezbędnych informacji.

Należy tutaj wspomnieć, że zła decyzja może przekładać się nie tylko na zmniejszony komfort użytkowania pojazdu i częste awarie, ale również skutkować wylaniem się kwasu z akumulatora lub utratą gwarancji na samochód.