Akumulator samochodowy to rodzaj wielokrotnie stosowanego ogniwa, które może być ładowane prądem elektrycznym. Podobnie jak wszystkie inne baterie, akumulator z czasem zaczyna tracić swoje właściwości, co skutecznie unieruchamia pojazd.
Jego żywotność uzależniona jest od wielu czynników, w tym od długości pokonywanych tras i częstotliwości eksploatowania. Te pozorne drobiazgi wpływają również na szybkość rozładowywania ogniwa i jego trwałość. Kiedy należy bezwzględnie wymienić akumulator w samochodzie?
Jak wybrać akumulator do samochodu?
Dobór akumulatora nie jest prostym zadaniem, nie powinno się go kupować pochopnie. Należy je kupować w specjalistycznych sklepach, gdzie są prawidłowo przechowywane. Ponadto w takich miejscach pracują fachowcy – warto zdać się na ich wiedzę i doświadczenie. Aby poprawnie dobrać akumulator do samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka konkretnych parametrów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że akumulator musi się zmieścić pod maską samochodu, w miejscu przewidzianym do jego montażu. Istotny jest też kształt akumulatora. Należy ponadto zwrócić uwagę na jego biegunowość, czyli ułożenie „plusa” i „minusa” – w przeciwnym wypadku nie uda się go podłączyć.
Warto też wybrać możliwie jak największą pojemność akumulatora, ale nie przekraczać zaleceń producenta pojazdu, ponieważ to spowoduje, że będzie on niedoładowany i skróci się jego żywotność. Najlepiej trzymać się zasady, aby dobierać akumulator takiego samego typu, jaki fabrycznie zastosował producent.
Kiedy należy wymienić akumulator?
Standardowo trwałość akumulatora ocenia się zwykle na 4-6 lat, jednak przy odpowiedniej eksploatacji można ten czas wydłużyć. Oczywiście zły dobór akumulatora i zła eksploatacja mogą ten czas bardzo skrócić. Aby zapewnić mu długie i niezawodne działanie, należy unikać mocnego rozładowania, niedoładowania, niewłaściwych napraw oraz brudnej obudowy i złego stanu osprzętu silnika. Czy można zauważyć pierwsze oznaki zużywania się akumulatora? Tak, ale należy zwrócić szczególną uwagę na pracę rozrusznika podczas codziennego uruchamiania silnika. Jeśli obroty są wolniejsze niż zwykle, może to oznaczać, że akumulator dostarcza mu za mało prądu. Sygnałem wyczerpywania się mogą być również słabiej świecące światła mijania – intensywność ich świecenia trzeba sprawdzać przy włączonym zapłonie i wyłączonym silniku.