magazyn energii

Gdzie stosowane są akumulatory żelowe?

Dzięki swoim zaletom akumulatory żelowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych. Co warto wiedzieć na ten temat? Gdzie stosuje się tego typu akumulatory?

Najpopularniejsze zastosowania akumulatorów żelowych

Akumulatory żelowe są idealnym rozwiązaniem do zastosowań zasilania awaryjnego, takich jak zasilanie systemów alarmowych, UPS-ów (zasilaczy bezprzerwowych), telekomunikacyjnych stacji bazowych, nadajników radiowych czy centrów danych. Ich zdolność do utrzymania stałego źródła zasilania w przypadku awarii sieci elektrycznej czyni je niezwykle nieocenionymi w przypadku utrzymania ciągłości działania ważnych urządzeń i systemów. Akumulatory żelowe są także stosowane jako magazyny energii w instalacjach fotowoltaicznych. Kiedy panele słoneczne produkują nadmiar energii w ciągu dnia, akumulatory żelowe są w stanie przechować ten nadmiar i dostarczyć go do systemu elektrycznego w okresach mniejszej lub brakującej produkcji energii słonecznej, takich jak noc czy zachmurzone dni.

Gdzie jeszcze można spotkać akumulatory żelowe?

Akumulatory żelowe znalazły zastosowanie w różnego rodzaju mobilnych urządzeniach elektronicznych, takich jak skutery, wózki inwalidzkie, łodzie elektryczne, kampery i przyczepy kempingowe. Ich niski współczynnik samorozładowania, zdolność do pracy w różnych pozycjach oraz bezobsługowy charakter sprawiają, że są one idealnym wyborem dla tych zastosowań. To jednak nie wszystko. Są one szeroko wykorzystywane w sprzęcie medycznym, takim jak defibrylatory, urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi czy respiratory. Co więcej, akumulatory żelowe stanowią integralną część systemów alarmowych, umożliwiając ciągłe zasilanie i działanie kamer monitoringu oraz czujników alarmowych, nawet w przypadku przerw w dostawie energii.