port morski

Czym się kierować przy wyborze akumulatora do łodzi motorowej?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akumulatorów do łodzi. Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany rodzajem łodzi i sposobem jej użytkowania. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając odpowiedni akumulator.

Wybierając akumulator do łodzi, trzeba zwracać uwagę na jej zapotrzebowania energetyczne, nie tylko w zakresie pracy samego silnika, ale także urządzeń pokładowych. Dla małych silników często stosuje się baterie o mocy rozruchu ok. 500 A. Jeśli na łodzi jest potrzebna energia do silnika oraz do zasilania innych urządzeń zwykle wybiera się akumulator o pojemności 350-2100 Wh. Dla samych urządzeń elektrycznych poprawiających jakość podróżowania zazwyczaj wystarcza akumulator o pojemności 290 Wh. W niektórych łodziach konieczne jest zastosowanie kilku akumulatorów, na przykład jeden służy do rozruchu silnika, a drugi do obsługi urządzeń pokładowych.

Dodatkowe czynniki wpływające na wybór akumulatora 

W wyborze odpowiedniego akumulatora do łodzi pomoże ci także wzięcie pod uwagę również kilku dodatkowych czynników:
• częstotliwość użytkowania akumulatora – w przypadku rzadkich podróży zazwyczaj wystarczy akumulator kwasowy o niewielkiej pojemności;
• pokonywane odległości – jeśli wyprawy nie są dłuższe niż 8 km, optymalna będzie bateria 100 Ah;
• zapotrzebowanie wszystkich zamontowanych na pokładzie urządzeń elektrycznych;
• konstrukcja układu elektrycznego łodzi;
• warunki użytkowania.

Rodzaje akumulatorów 

Najczęściej spotykane urządzenia to akumulatory żelowe. Charakteryzują się one wysokim stopniem szczelności oraz dużą pojemnością w stosunku do modeli kwasowych. Dobrze  radzą sobie ze stanem głębokiego rozładowania. Na łodziach stosuje się również akumulatory AGM wykonane z włókna szklanego, które mają krótki czas ładowania i są odporne na zmiany pozycji. Rzadziej używane są akumulatory LifePO4 (Lithium) –lekkie, wytrzymałe i odporne na wahania temperatur oraz akumulatory Li-Ion – lekkie i nieduże, najlepiej sprawdzające się na niewielkich łodziach.