osoba wybiera akumulator

Czym cechują się akumulatory żelowe?

Akumulatory żelowe zadebiutowały na rynku w latach 60`. Są to akumulatory kwasowo-ołowiowe, w których zastosowano elektrolit w postaci żelu. Powstaje on poprzez zmieszanie krzemionki oraz kwasu siarkowego. Świetnie sprawdzi się w pojazdach takich jak:

  • motorowery,

  • skutery,

  • wózki widłowe,

  • ścigacze,

  • motory,

  • wózki golfowe.

Nie nadaje się jednak dla samochodów osobowych, ze względu na brak odpowiedniej siły do odpalenia tego typu pojazdu.

Zalety

Akumulator może pracować w dowolnej pozycji. Dzięki elektrolitowi w postaci żelu znika ryzyko wycieku, co podwyższa poziom bezpieczeństwa użytkownika.

Akumulatory żelowe sprawdzą się do zastosowań przemysłowych. Mogą być one łączone szeregowo co, po pierwsze, pozwala uzyskać większe napięcie, a, po drugie, przy równoległym połączeniu, da nam większą pojemność.

W efekcie możemy stworzyć zestawy o napięciu kilkuset woltów i mocy ponad 1000 Ah.

Akumulatory żelowe charakteryzują się wytrzymałością na ekstremalne temperatury oraz uderzania.

Jednak optymalna temperatura to 20°C. Wyższa może spowodować skrócenie żywotności naszego sprzętu, przy 33°C zachowa się w 50%.

Z drugiej strony praca w niskich temperaturach skutkuje spadkiem jego pojemności. Przy 0°C do dyspozycji mamy około 85%, a przy -20°C – 65%

Przy standardowych akumulatorach (kwasowo-ołowiowych) wymaganym jest, aby regularnie uzupełniać wodę. Przy akumulatorach żelowych problem ten znika. Żel nie paruje, co sprawia, że nie zachodzi konieczność uzupełniania elektrolitu. Brak możliwości wycieku minimalizuje ryzyko powstania korozji.

Warto wspomnieć również o innych parametrach, dzięki którym akumulator żelowy góruje nad innymi bateriami.

Nie traci on swoich właściwości podczas wielu ładować oraz rozładowań. Jest on również wysoce odporny na samo rozładowanie – po pół roku pozostawienia nie utraci zgromadzonego w środku ładunku.

Dzięki tym cechom świetnie sprawdza się np. w układach fotowoltaicznych. Coraz większa ilość osób korzysta z niego w swoich gałęziach biznesu. Jego cenną cechą jest również wysoka szczelność, co sprawdza się w transporcie, np. podczas trudnych warunków przewozowych.