ładowanie

Czy temperatura wpływa na stan i działanie akumulatora?

W pojazdach stosuje się zazwyczaj akumulatory ołowiowo-kwasowe. Optymalna temperatura dla ich pracy wynosi 25 stopni Celsiusza. Właśnie wtedy akumulator osiąga najlepszą wydajność, a także ma najdłuższą żywotność. A jaki wpływ na jego działanie mają skrajne temperatury?

Czy wysokie temperatury szkodzą akumulatorowi?

Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na akumulator i przyspieszać proces samorozładowania. Wysokie temperatury panujące w komorze silnika przyspieszają korozję dodatnich płyt, co znacznie skraca okres eksploatacji baterii. Jest to naturalny proces, dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, że auto pozostawione na kilka dni w pełnym słońcu nie odpala. W takiej sytuacji pozostaje jedynie naładować akumulator z pomocą prostownika. Oczywiście, na samorozładowanie w wyniku upału narażone są głównie baterie, które mają więcej niż dwa lata. Właściciele aut z nowymi akumulatorami nie muszą aż tak martwić się tego typu sytuacjami, jednak zawsze warto mieć świadomość, że mogą wystąpić problemy.

Wpływ niskich temperatur na akumulator

Niskie temperatury mogą prowadzić do wzrostu wewnętrznego oporu akumulatora, co skutkuje zmniejszeniem napięcia i ograniczeniem zdolności akumulatora do dostarczania energii. W rezultacie bateria może mieć trudności z uruchomieniem silnika w zimne dni. Niskie temperatury mogą również spowodować, że elektrolit staje się gęstszy i trudniejszy do cyrkulacji, co ogranicza wydajność akumulatora. Kilka dni mrozu, zbyt krótka jazda samochodem, a tym samym krótkie ładowanie powodują, że bateria zostaje pozbawiona całej energii niezbędnej na rozruch. Co więcej, elektrolit w takich warunkach staje się wodą i zamarza. Jeśli akumulator traci energię, warto zabrać go na noc do domu i podłączyć pod prostownik.