Akumulatory to urządzenia, które są świetną alternatywą dla baterii, ponieważ można je wielokrotnie ładować. W akumulatorach zachodzą dwa cykle pracy. Pierwszym z nich jest ładowanie, czyli gromadzenie energii w urządzeniu.
Drugim cyklem jest praca, czyli czas, w którym akumulator jest źródłem prądu niezbędnego do pracy danego urządzenia. Akumulatory znajdują zastosowanie przede wszystkim w samochodach. Rozróżnić możemy dwie podstawowe technologie wykonania akumulatorów, czyli AGM i żelowe (Gel). Dziś skupimy się na akumulatorach AGM i omówimy ich konstrukcję i zastosowanie.
Jak działają akumulatory AGM?
W akumulatorach AGM kwas jest uwięziony pomiędzy ołowianymi płytami w absorbujących matach szklanych, które zastępują tradycyjne separatory. Włókna szklane wyróżniają się dużą chłonnością i porowatością. W akumulatorach AGM został zastosowany system uszczelniania z jednokierunkowym zaworem ciśnieniowym, czyli VRLA. Przydaje się on podczas przeładowania akumulatora, ponieważ w takich sytuacjach otwiera się i odprowadza powstały gaz na zewnątrz.
Dzięki temu praca akumulatora jest bezpieczna, a ryzyko rozsadzenia obudowy zostaje zminimalizowane. Akumulatory AGM znajdują zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach i pojazdach, w których niezbędne jest wykorzystanie prądu o stosunkowo dużej wartości przez określony czas. Takie urządzenia świetnie sprawdzają się podczas pracy buforowej, dlatego stosowane są na przykład w zasilaczach buforowych, systemach solarnych czy zasilaniu awaryjnym.
Jakie są zalety akumulatorów AGM?
Akumulatory AGM wyróżniają się na tle akumulatorów żelowych tym, że lepiej sprawdzają się do dostarczania energii w krótkim czasie przy dużym natężeniu prądu. Można je montować w dowolnej pozycji, a do tego dobrze odprowadzają ciepło podczas przepływu prądu. Akumulatory AGM wyróżniają się również dobrą zdolnością przyjmowania ładunku i długą żywotnością.
Zapewniają też bezpieczną pracę, ponieważ nie ma możliwości rozlania elektrolitu, a do tego są odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Urządzenia są również wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają uzupełniania odparowanej wody ani konserwacji elektrolitu. Wyróżniają się też długim czasem pracy i dobrą koncentracją energii.