Wybór akumulatora – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrany akumulator może służyć przez wiele lat. W przeciwnym razie skutkami złego wyboru są problemy z rozruchem oraz szybkim zużyciem baterii. Urządzenie powinno spełniać wytyczne producenta samochodu, ponieważ ten dobiera parametry na podstawie bilansu energetycznego danego pojazdu. Poniżej przedstawiono najważniejsze cechy dobrego akumulatora.

Pojemność

Jednostką pojemności jest amperogodzina. Wyraża się ją jako ilość energii, którą akumulator dostarcza przy zachowaniu odpowiednich warunków prądowych. Pojemność jest zależna od powierzchni płyt w baterii. Im więcej płyt, tym większa pojemność baterii. Akumulatory głębokiego rozładowania posiadają grubą płytę, odporną na cykle ładowania i rozładowania.

Bateria o większej pojemności powinna być zakładana do samochodów o dużej liczbie odbiorników energii elektrycznej. Jednak jeśli w pojeździe wykorzystuje się alternator o sprawności nieodpowiadającej pojemności akumulatora, to ta jednostka nie będzie nadążać z ładowaniem. W tej sytuacji niedoładowany akumulator straci swoje parametry.

Napięcie

Zależne od instalacji znajdującej się w pojeździe. W samochodach osobowych jest 12-woltowa. W pojazdach ciężarowych instalacja 24-woltowa wymaga połączenia dwóch 12-woltowych akumulatorów. Do starych pojazdów będą przeznaczone baterie o napięciu 6 V.

Prąd rozruchowy

Im większa wartość parametru, tym mocniejszy akumulator i wzrost szans na odpalenie samochodu przy bardzo niskiej temperaturze. Baterie o wysokiej wartości prądu rozruchowego będą instalowane w samochodach z silnikiem diesla, ponieważ występuje tam wyższe sprężenie. Stąd warto zainwestować w akumulatory Duracell, o wysokich wartościach prądu rozruchowego.

Akumulator a niska temperatura

Przy temperaturze -25 stopni akumulator będzie miał tylko 60% pojemności a częściowo rozładowany – odpowiednio mniej. Dlatego bardzo ważnym zadaniem jest doładowywanie jednostki, aby uniknąć problemów z odpaleniem pojazdu. Także wartość prądu rozruchowego spada wraz z temperaturą, mimo że zapotrzebowanie silnika na moc rośnie.