Jak samodzielnie wymienić akumulator w aucie?

Wielu osobom przydarzyło się zapewne zostawić włączone światła w samochodzie na dłuższą chwilę, a czasem nawet na całą noc. Nic, więc dziwnego, że próbując odpalić auto następnego dnia, okazywało się, że rozładował się akumulator. Jeśli ta część jest nowa, wystarczy ją podładować, natomiast w momencie, gdy ma już swoje lata, nie będzie już tak wytrzymała, jak zaraz po zakupie. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana akumulatora na nowszy model. Jednak udając się do mechanika w celu wykonania takiej usługi, należy liczyć się z tym, że nie będzie to tania inwestycja. Aby uniknąć wysokich kosztów związanych z wymianą tej części w pojeździe, najlepiej samodzielnie zamontować nowy akumulator. Jednak jak to zrobić?

Podstawowe informacje

Przygotowując się do samodzielnej wymiany akumulatora, w pierwszej kolejności należy zadbać o przetransportowanie pojazdu na podłoże o równej powierzchni. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na to, aby miejsce, w którym samochód zostanie postawiony, znajdowało z daleka od źródeł ognia czy iskier, które mogłyby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Bardzo ważne jest zaciągnięcie hamulca ręcznego oraz wyjęcie kluczyka ze stacyjki. Zwłaszcza w pojazdach, które posiadają centralny zamek, jest to niezwykle istotna czynność, jaką należy wykonać, gdyż po wyjęciu akumulatora samochód może się zamknąć.

Wyjęcie akumulatora

Przed przystąpieniem do zdemontowania akumulatora należy założyć gumowe rękawiczki. Następnie część może zostać odłączona. Jednak to działanie powinno się rozpocząć od odkręcenia zacisku z bieguna ujemnego, a dopiero później można wykonać taką samą czynność z biegunem dodatnim. Następnym krokiem, jaki należy wykonać, jest zdjęcie wszelkich zabezpieczeń oraz wyciągnięcie baterii.

Wymiana na nowy model

W momencie, gdy wyżej wymienione kroki zostały już wykonane, można przejść do zamontowania baterii. Jednak zanim zostanie umieszczona w pojeździe, konieczne jest wybranie w sklepie z takim sprzętem odpowiedniego modelu. W większości samochodów znakomicie sprawdzi się akumulator centra plus. Jeśli już część została zakupiona, można przystąpić do jej montażu. Po wstawieniu nowej baterii należy ją solidnie zamocować. Warto również przy okazji pamiętać o wyczyszczeniu klem. Ostatnim krokiem jest podłączenie kabla dodatniego, a następnie ujemnego.