Rodzaje akumulatorów samochodowych

Nowoczesne akumulatory to baterie bezobsługowe, niewymagające uzupełniania poziomu elektrolitu oraz sprawiające, że silnik samochodu wyłącza się automatycznie, gdy pojazd nie jest w ruchu. Sprawdź, jakie rodzaje akumulatorów samochodowych wyróżniamy.

Czym charakteryzują się akumulatory kwasowo-ołowiowe?

Ogniwa akumulatorów kwasowo-ołowiowych wyprodukowane są z płyt akumulatorowych. Płyty te składają się z ołowianych anodów oraz katodów z ditlenku ołowiu, będącym 37% wodnym roztworem kwasu siarkowego z dodatkami. Ich napięcie znamionowe wynosi 12 V. Są to akumulatory odporne na głębokie rozładowanie oraz bardzo szybko ładujące się, przy czym nie należy zbyt długo utrzymywać ich w stanie całkowitego rozładowania, gdyż może to skutkować ich zasiarczeniem. W akumulatorach kwasowo-ołowiowych należy uzupełniać regularnie poziom elektrolitu.

Czym charakteryzują się akumulatory żelowe?

W akumulatorach żelowych płynny elektrolit został zastąpiony gęstym żelem, wyprodukowanym z połączenia kwasu i krzemionki. Należą one do grupy akumulatorów bezobsługowych – nie trzeba uzupełniać w nich poziomu elektrolitu i wody destylowanej. Ryzyko wycieku żelu jest minimalne, nawet w przypadku uszkodzenia mechanicznego czy postawienia akumulatora w pozycji pionowej. Akumulatory żelowe wytrzymują głębokie przechyły i są odporne na wstrząsy, wibracje oraz na głębokie rozładowanie. Ich wytrzymałość jest o 25% większa niż tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, co bezpośrednio przekłada się na ich długą żywotność. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór akumulatorów żelowych czołowych, światowych marek, w tym takich firm jak Centra, Exide czy Bosch.

Zmodyfikowane akumulatory kwasowo-ołowiowe, czyli jakie?

Ostatnim rodzajem akumulatorów są zmodyfikowane akumulatory kwasowo-ołowiowe, odznaczające się większą wytrzymałością, niż ich podstawowe wersje. Posiadają powiększony zbiornik elektrolitu oraz dodatkowe płyty ze stopu ołowiu, wapnia i cyny. Większą wytrzymałość baterii zapewniają także dwustronne separatory z mikrowłókien polietylenu i poliestru. Idealnie nadają się do pojazdów z rozbudowaną instalacją elektryczną.