Jak wybrać odpowiedni akumulator do auta?

Każdy akumulator samochodowy kiedyś potrzebuje wymiany. Zakup nowego sprzętu wydaje się pozornie łatwy, jednak należy wiedzieć, na które parametry powinno się zwracać uwagę oraz w jaki sposób dobrać akumulator do modelu pojazdu. Dzięki temu można mieć pewność, że akumulator dobrze spełni swoją funkcję i będzie służył przez kilka lat.

Kiedy akumulator wymaga wymiany?

Z pewnością żaden kierowca nie przeoczy momentu, w którym akumulator będzie nadawał się do wymiany. Zużyty sprzęt daje charakterystyczne objawy, które nie są przyjemne dla kierowcy. W niskich temperaturach mogą pojawiać się problemy z odpaleniem pojazdu, niewłaściwie działa także elektronika – centralny zamek, elektryczne otwieranie szyb czy radio. W skrajnych przypadkach akumulator może ulec całkowitemu rozładowaniu i niemożliwe może okazać się nawet otwarcie pojazdu – warto odpowiednio wcześniej wymienić akumulator, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Dobór akumulatora do danego pojazdu

W celu doboru odpowiedniego akumulatora należy znać markę i model pojazdu, a także rocznik i rodzaj silnika. Już te parametry wystarczą, by pracownik specjalistycznego sklepu oferującego doradztwo techniczne dotyczące akumulatorów był w stanie dobrać optymalny sprzęt. Zazwyczaj dobiera się akumulator tego samego typu, jaki zastosował producent samochodu. W przypadku gdy pojazd posiada dużą ilość odbiorników prądu, producent może zastosować fabrycznie nowoczesny akumulator ECM lub AGM i taki też akumulator powinien zamontować użytkownik.

Poleca się wybierać możliwie największą wydajność akumulatora zalecaną przez producenta, a także należy zwracać uwagę na biegunowość, która pozwala na jego poprawny montaż w pojeździe. Kierowca w poszukiwaniu najlepszego akumulatora powinien udać się do specjalistycznego sklepu – z pewnością nie powinno się go kupować w hipermarketach, gdzie nieodpowiednie przechowywanie może skrócić jego żywotność. Znając powyższe zasady, zakup dobrego i sprawdzonego akumulatora nie powinien sprawiać problemów.