Jak uniknąć problemów z akumulatorem?

Istnieje wiele powodów, które zobowiązują kierowcę do przerwania jazdy. Są to najczęściej awarie silnika, ogumienia czy instalacji elektrycznej. Wszystkie łączy jedno: konieczność natychmiastowej naprawy usterki. Najszybciej można zdiagnozować problemy z elektryką.

Kiedy pojawiają się awarie układu rozruchowego?

Awarie mogą pojawić się już na etapie przekręcenia kluczyka. Może to świadczyć o usterce rozrusznika a próba takiego uruchomienia pojazdu ma zły wpływ na stan akumulatora. Wtedy jest zmuszony pobierać wyższy od nominalnego prąd rozruchowy, przez co dochodzi do odkształcenia płyt. W ten sposób kierowca musi wymienić naraz rozrusznik i akumulator.

Alternator służy do dostarczenia prądu w czasie pracy układu napędowego. Odpowiada również za prawidłowe doładowanie baterii. Odchylenia od zgodnego z założeniami producenta napięciem ładowania powoduje przeładowanie lub niedoładowanie akumulatora, co skraca jego żywotność. Wpływ na kondycję baterii ma sposób korzystania z auta czy z urządzeń pokładowych.

Problemy z instalacją elektryczną są przyczyną, dla której kierowcy udają się do warsztatów lub serwisów w celu dokonania pomiarów i analizy działania jej podzespołów. Podstawowa diagnostyka obejmuje sprawdzenie stanu akumulatora, ładowanie ze strony alternatora, pobór prądu podczas rozruchu i postoju.

Najczęstsze przyczyny awarii

Badania dowodzą, że niespełna 40% awarii jest pochodną problemów z eksploatacją akumulatora. Przyczynami takiego stanu rzeczy są:

– długotrwałe i nieregularne przerwy w eksploatacji pojazdu – w takiej sytuacji może dojść do całkowitego rozładowania baterii,

– pokonywanie tylko i wyłącznie krótkich tras – akumulator nie otrzymuje dostatecznie dużo czasu na naładowanie się,

– korzystanie z funkcji podgrzewania szyb i foteli,

– niedopasowanie baterii do pojazdu i niewłaściwa eksploatacja,

– naturalne zużycie.

Warto pamiętać, że rola akumulatora stale rośnie. Dlatego tak ważne jest dbanie o jego stan i odpowiednie serwisowanie. Dzięki kontroli stanu baterii, podróżujący mają zagwarantowane bezpieczeństwo na drodze a sklep z akumulatorami odnotowuje wzrost sprzedaży również dzięki temu, iż po założeniu nowej części, pracownik przeprowadzi odpowiednie pomiary i zdiagnozuje, czy pracuje ona zgodnie z założonymi parametrami.