Jak sprawdzić akumulator po zimie?

Kontrola ilości elektrolitu i poziomu naładowania

Duża ilość urządzeń elektrycznych montowanych w współczesnych samochodach powoduje, że auta muszą być wyposażone w odpowiednie akumulatory. Sprawnie działająca bateria umożliwia rozruch pojazdu i prawidłowe działanie sprzętu zasilanego energią elektryczną. Dokonując wiosennego przeglądu auta, warto więc sprawdzić, jaki jest stan akumulatora. Jeśli w pojeździe zostało zamontowane urządzenie obsługowe takie jak autobat, jego kontrolę należy rozpocząć od odkręcenia korków wszystkich cel i sprawdzenie poziomu elektrolitu. Niedostateczna ilość elektrolitu może doprowadzić do uszkodzenia baterii, dlatego w przypadku wykrycia niedoborów, należy dolać wody destylowanej lub demineralizowanej do oznaczonego poziomu. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie poziomu naładowania akumulatora. Do tego celu używa się areometru, czyli urządzenia mierzącego gęstość elektrolitu. Jeśli bateria jest w pełni naładowana, areometr powinien wskazywać wartość 1,28 g/cm3.

Pomiar napięcia i ładowanie

W celu sprawdzenia akumulatora po zimie można również sięgnąć po prosty miernik napięcia. Tego rodzaju sprzęt jest dostępny w sklepach już za 20-30 zł. Pierwszy test należy wykonywać podczas spoczynku. Prawidłowe napięcie w zimnym silniku powinno wynosić 12,4-12,6 V. Jeśli jest niższe może świadczyć o tym, że bateria jest częściowo rozładowana. Kolejnych pomiarów należy dokonać po uruchomieniu silnika. W sytuacji, gdy po rozruchu auta na mierniku pojawi się wartość poniżej 10 V, będzie to świadczyło o zużyciu lub niedoładowaniu baterii.

Należy pamiętać, że rozładowanie akumulatora wcale nie musi oznaczać jego złego stanu. Czasem wystarczy podłączyć do niego na osiem godzin prostownik, który doładuje baterię. Wysokiej jakości prostowniki sterowane procesorem są dostępne w sklepach motoryzacyjnych lub sieciach handlowych za kilkaset złotych. Jeżeli po wykonaniu powyższych czynności akumulator nadal nie działa prawidłowo, można odwiedzić warsztat wyposażony w odpowiedni miernik pozwalający sprawdzić, jak działa bateria pod obciążeniem. Taki test pozwala upewnić się, czy sprzęt jest sprawny, czy też należy go wymienić na nowy.