Jak dobrać akumulator do rodzaju pojazdu?

Wybór nowego akumulatora jest dość trudnym zadaniem – szczególnie dla osób, które nie są zbyt dobrze zorientowane w temacie. Warto więc poradzić się o radę eksperta w tej branży lub zapoznać się z kilkoma najważniejszymi wytycznymi względem wyboru odpowiedniego do samochodu.

Dopasowanie odpowiedniego urządzenia

Większość specjalistów jest zdania, że nowy akumulator do auta powinien być dokładnie tego samego typu, co ten fabrycznie zainstalowany przez producenta – jest to bardzo ważna wskazówka, która powinna stanowić podstawę poszukiwań nowego urządzenia. Przed oddaniem starego akumulatora do utylizacji (warto pamiętać, że tego typu sprzętu nie wyrzuca się na śmietnik lub do kontenera, ale oddaje się w wyznaczonych miejscach – m.in. tam, gdzie można zakupić nowy), warto jest sprawdzić jego rodzaj oraz specyfikę.

Wybierając akumulator, warto kierować się przede wszystkim specyfiką marki samochodu. Należy mieć na względzie, że zazwyczaj nowoczesne pojazdy potrzebują specjalistycznych źródeł prądu – w tej kwestii doskonale sprawdzą się między innymi akumulatory ecm. Nie powinno instalować się w nowych samochodach zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ponieważ nie będą one wydajne oraz nie zapewnią efektywnej pracy. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na wielkość oraz kształt – może się bowiem zdarzyć (przy błędnym wyborze), że akumulator nie zmieści się on pod maskę auta w miejsce montażu.

Ostatnią kwestią dotyczącą wyboru nowego akumulatora jest miejsce jego nabycia. Zazwyczaj poleca się, aby miejscem docelowym zakupu był renomowany sklep lub serwis. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest zakup akumulatora w popularnych marketach i sieciówkach. Wybór sprzętu w profesjonalnym punkcie ma też jeszcze jedną ważną zaletę – przede wszystkim można dobrze dopasować model i rodzaj zasilenia akumulatorowego, korzystając z doświadczenia oraz rad sprzedawcy. Osoby pracujące w takich miejscach są zazwyczaj bardzo dobrymi znawcami tematu oraz posiadają bardzo szeroką wiedzę z zakresu motoryzacji.