Jak dobrać akumulator do terenówki?

Podczas gdy dobór akumulatora do auta osobowego nie stanowi większego problemu, dobór baterii do samochodu terenowego jest nie lada wyzwaniem. Sprawdź w naszym wpisie, jakie rodzaje akumulatorów będą najlepsze do twojej terenówki i dlaczego samochody terenowe potrzebują „więcej mocy”.

Dlaczego terenówki potrzebują silniejszych akumulatorów?

Auta terenowe wyposażone są w dodatkowe urządzenia i systemy, które pobierają ogromne ilości prądu, a których nie znajdziemy w autach osobowych – dlatego terenówki potrzebują silniejszych akumulatorów. Oprócz standardowego wyposażenia bowiem w systemy audio, systemy ogrzewania szyb czy CB, auta terenowe posiadają także energochłonne urządzenia dodatkowe, takie jak na przykład:

  • wyciągarki elektryczne,
  • lodówki, niezbędne w czasie długich tras off-roadowych,
  • systemy niezależnego ogrzewania.

Co więcej, ze względu na agresywny i energiczny sposób kierowania terenówką po niesprzyjającym, trudnym terenie, samochody takie muszą być wyposażone w akumulatory znacznie bardziej odporne na wstrząsy, niż zwykłe baterie. Auta terenowe bowiem często muszą pokonywać pionowe ściany i bardzo często zdarza się, że lądują na boku, czego tradycyjne akumulatory nie wytrzymują. Sprawdź, jakie baterie najlepiej nadadzą się do twojej terenówki.

Czym charakteryzują się akumulatory produkowane w technologii spiralnej?

Ze względu na powyższe uwarunkowania, koncerny samochodowe stworzyły specjalne akumulatory, dostosowane do aut terenowych. Część z nich jest konstruowana w technologii spiralnej, polegającej na bardzo ciasnym zwinięciu celek, dzięki czemu bateria ma niewielkie rozmiary, a zarazem dostarcza do auta prąd rozruchowy o wysokim natężeniu. Technologia spiralna sprawia, że tego typu, proponowane przez nas akumulatory są nie tylko efektywne, lecz również odporne na drgania, wstrząsy oraz mechaniczne uszkodzenia.

Czym akumulatory AGM różnią się od tradycyjnych?

Innym rodzajem akumulatorów, dostosowanych do terenówek są dostępne w naszej ofercie akumulatory ołowiowo-kwasowe AGM. Od tradycyjnych różnią się formą elektrolitu, który ma w nich konsystencję żelu. Jeśli obudowa akumulatora ulegnie uszkodzeniu, nie wycieknie z niego płyn, jakby miało to miejsce w przypadku tradycyjnej baterii. Ponadto specjalne włókna szklane, stosowane w akumulatorach AGM wchłaniają elektrolit, przez co baterie te mogą być wielokrotne ładowanie i rozładowywanie. Co więcej, akumulator AGM może pracować w dowolnej pozycji. Kolejną zaletą akumulatorów ołowiowo-kwasowych jest ich niski poziom samorozładowania. Nowoczesne akumulatory AGM są także trzykrotnie bardziej wytrzymałe w porównaniu do konwencjonalnych baterii: nie uszkadzają się na skutek urazów mechanicznych czy wstrząsów. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju akumulatorów czołowych, światowych marek, w tym takich firm jak Centra, Exide, Varta czy Duracell.

Czemu służy połączenie dwóch akumulatorów?

Często stosowanym rozwiązaniem w samochodach terenowych jest również zamontowanie dwóch typów akumulatorów. Wówczas jedna bateria obsługuje urządzenia dodatkowe, a druga odpowiada za rozruch silnika. Decydując się na takie rozwiązanie, aby usprawnić koordynację obu akumulatorów, najlepiej zamontować jednocześnie moduł sterujący. Specjalny system poinformuje cię czy poszczególne baterie są naładowane i z którego akumulatora pobierany jest prąd.