Jak bezpiecznie eksploatować akumulator w aucie?

Akumulatory montowane w samochodach osobowych nie wytrzymują już tak długiego okresu eksploatacji, jak jeszcze kilka lat temu. Wiele osób ogranicza się jedynie do wymiany tych urządzeń na nowe, jeśli tylko zaczynają szwankować lub odmawiają posłuszeństwa. Kierowcy często jednak zapominają, że wystarczy odpowiednio dbać o akumulator i stosować się do kilku prostych zasad dotyczących prawidłowej jego obsługi, aby znacznie przedłużyć żywotność tego sprzętu.

Instrukcja nie tylko dla zaawansowanych

Akumulator jest urządzeniem, które służy zarówno do rozruchu silnika, jak i zapewnia podczas postoju właściwe funkcjonowanie wszelkich odbiorników prądu znajdujących się w aucie. Dlatego też problemy z tym sprzętem może spowodować choćby częste otwieranie okien czy nadmierne korzystanie z radia, świateł albo klimatyzacji – skutkiem jest bowiem zwiększone zapotrzebowanie akumulatora na energię. Intensywne jego eksploatowanie, zwłaszcza przy niskim poziomie naładowania, prowadzi zazwyczaj do całkowitego rozładowania i w konsekwencji do zasiarczenia (stopniowo zmniejszająca się pojemność).

W trosce o akumulator warto od czasu do czasu sprawdzać zgodność napięcia z danymi fabrycznymi – powinno ono wynosić między 12,4 a 12,6 V przy zgaszonym silniku i 14-14,5 V przy uruchomionym. Ta zasada dotyczy zarówno akumulatorów niemarkowych, jak i tych uznanych firm – przykładem jest popularny model Bosch S5. Oprócz regularnego weryfikowania poziomu napięcia prawidłowa eksploatacja polega również na:

  • utrzymaniu akumulatora w czystości oraz w stanie suchym
  • sprawdzaniu, czy jest dobrze zamocowany w samochodzie, a zaciski biegunowe prawidłowo zaciśnięte oraz zabezpieczone za pomocą tzw. wazeliny bezkwasowej
  • wyłączaniu odbiorników prądu po każdorazowym zgaszeniu silnika
  • ładowaniu akumulatora w warunkach sprzyjających, to znaczy koniecznie przy dodatniej temperaturze, najlepiej w garażu
  • jeśli zachodzi konieczność wyjęcia urządzenia z samochodu, należy je najpierw całkowicie odłączyć, a następnie wyłączyć zapłon i wyjąć kluczyki ze stacyjki